Saaremaa Suur Tõll

Autor: Raoul Annion
Kirjastus: MrBee OÜ
Keel: Eesti
Raamatu formaat: Kõvakaaneline
Lehekülgi: 96
Mõõdud: 210×150
Raamatu saate osta RaamatukoistRahva Raamatust   ja Apollost

Categories: ,

Description

Saaremaa Suur Tõll  kes ta üldse oli?

Kas Saaremaa Suur Tõll  oli  ajalooline või mütoloogiline tegelane? See küsimus  on  tekitanud erinevaid arvamusi.
Eesti kirikuõpetaja ja kirjamees Martin G. E. Körber ja eesti kirjandusloolane Mihkel Kampmann arvasid, et Tõllu tuleb pidada ajalooliseks isikuks. Keele – ja folklooriuurija Villem Grünthal-Ridala tunnistas Suure Tõllu mütoloogiliseks isikuks.
Väga põhjalikult Tõllu lugusid kogunud ja uurinud eesti köster  Peeter Südda  jätab meile selles küsimuses hoopis vabad käed.
Nüüd on Sinul, lugeja, võimalus ise otsustada, mida ja keda uskuda. See raamat  Saaremaa  Suurest Tõllust  viib nii väikese kui suure  lugeja reisile vägitegudega seotud kohapaikadesse Saaremaal.  Lugu saab alguse Saaremaa sünnist ja lõppeb Suure Tõllu viimase lahinguga.

Katkend raamatust :
Viimaks otsustas Suur Tõll perega Hiiust lahkuda, ise endamisi mõeldes: „Ega Saaremaad saa unarusse jätta.“ Korraga aga toodi Leigri juurde sõnum, et vaenuväed on Kärdla poolt maale tunginud.
Vana nõid Babiloona oli nad mingi kavalusega sinna juhatanud. Ise ta kaugemalt muheledes jälgis: „No, Tõllukene, nüüd on sinu päevad loetud!“
Need olid Noorele Tõllule ja Piretile juba tuttavad vaenlased. Jah, needsamad, kes korra juba proovisid Tõllu elamisse tungida ja kelle laevad üritasid Piretit koos Noore Tõlluga avamerele ajada. Kuid nüüd olid nad kõvasti abiväge kutsunud. Nad olid selle aja kavalalt ära kasutanud, mis Suur Tõll koos perega Hiiumaal vennal külas oli, ning vaikselt hakanud Saaremaal kanda kinnitama. Nad olid isegi Maasi kanti korraliku puust linnuse püsti löönud ja nüüd tulid Hiiumaad enda võimu alla haarama.

 

Go to Top